Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 9959445



*

nr 995 9445


Erich och Ingrid Triller

, Sverige


Vas, Tobo, Erich och Ingrid Triller, höjd: 18 cm


Erich Triller (1898–1972), tysk-svensk keramiker, grundade 1935 tillsammans med hustrun Ingrid Triller (1905–1982) en keramisk verkstad i Tobo i Uppland.

Följerätt

Ja

Utrop:

800 kr

Såld:

1.700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 november 2015
kl 18:18:06


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/11 11:47:38 1      500 kr
9/11 17:43:35 2      600 kr
12/11 09:16:07 3      700 kr
13/11 21:43:57 4      900 kr
14/11 00:15:27 3      1.100 kr
16/11 18:09:46 5      1.500 kr
16/11 18:11:37 3      1.300 kr
16/11 18:11:37 5      1.400 kr (Budbetjänt)
16/11 18:12:14 3      1.600 kr
16/11 18:13:07 5      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 16 nov

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Läs mer om 50/60-tal

  • Konstnär/Designer

Erich och Ingrid Triller

Erich Triller (1898–1972), tysk-svensk keramiker, grundade 1935 tillsammans med hustrun Ingrid Triller (1905–1982) en keramisk verkstad i Tobo i Uppland.

Läs mer om Erich och Ingrid Triller
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tobo vas
  • 6760 Vas
    Ernest Gordon (1926-2008), Sverige. Ã…fors, brunton..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:08
  • 6065 Vas
    Hugo Elmqvist (1862-1930), Sverige. Jugend, brons,..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:55
  • 6530 Vas
    Jugend, Rörstrand, relief. Höjd: 13 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:06
  • 6466 Vas
    Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby...//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:08
  • 6446 Vas
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, G..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:09
  • 7188 Vaser
    + tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:45




Ladda ner broschyr